Kártérítés, biztosítási ügyek

  • Peren kívüli kárrendezés
  • Biztosítási ügyek peren kívüli rendezése
  • Peres eljárás vitele kártérítési és biztosítási ügyekben egyaránt

Mi az kártérítés?

A kártérítési jog egy olyan jogi terület, amely szabályozza, hogy ki, milyen körülmények között köteles megtéríteni egy másik személynek a jogellenes magatartásával okozott kárt. Ez lehet vagyoni kár (például anyagi veszteség) vagy személyiségi jogsérelem, melyért sérelemdíj követelhető. 

A kártérítésnek céljai vannak: 

Egyensúly helyreállítása: A kártérítéssel el kell érni, hogy a károsult eredeti helyzetét visszaállítsuk, amennyire csak lehetséges,

Elrettentés: A kártérítési kötelezettség elrettentő hatással van a jogsértőkre, hogy a jövőben ne kövessenek el hasonló cselekményeket. 

Mikor igényelhető kártérítés? Jogellenes magatartás: A kártérítésnek alapfeltétele, hogy a kárt okozó magatartás jogellenes legyen.  

Okozati összefüggés: A kártérítéshez az is szükséges, hogy a jogellenes magatartás és a kár között okozati összefüggés álljon fenn. 

Kár: A kártérítésnek anyagi kárt kell érintenie. A kártérítés formái: Pénzbeli kártérítés: Ez a leggyakoribb forma, amikor a károsult pénzbeli összeget kap a kárának megtérítésére. Természetbeni kártérítés: Egyes esetekben a kárt természetben is meg lehet téríteni, például a sérült dolog helyreállításával. Járadék: Hosszabb távú károk esetén (például egészségkárosodás) járadék is megállapítható. 

A kártérítési eljárás: A kártérítés igénybevételéhez néha elég a peren kívüli egyeztetés a károkozóval, de sajnos sok esetben peres eljárást kell indítani. A bíróság a bizonyítékok alapján dönt arról, hogy a károsult jogosult-e kártérítésre, és ha igen, milyen mértékűre. 

Balesetet szenvedett vagy egyéb kár érte, kattintson ide.

Biztosítási jog: A biztosítási jog a polgári jog egyik ága, amely a biztosítási szerződésekre vonatkozó jogi szabályokat foglalja magában. Ez a jogág rendkívül fontos szerepet játszik a modern társadalomban, hiszen a biztosítások széles körben elterjedtek, és számos kockázat elleni védelmet nyújtanak. 

Mi a biztosítás? A biztosítás egy olyan szerződés, amelyben az egyik fél (biztosító) vállalja, hogy a másik fél (biztosított) vagyoni érdekét a szerződésben meghatározott kockázat bekövetkezése esetén megtéríti. A biztosított cserébe díjat fizet a biztosítónak. A biztosítási szerződés elemei Biztosító: Az a személy vagy szervezet, amely a biztosítási szolgáltatást nyújtja. Biztosított: Az a személy vagy szervezet, akinek a vagyoni érdeke a biztosítás tárgya. Biztosítási tárgy: Az a vagyoni érték, amelyet a biztosítás véd. * Biztosítási szolgáltatás: A biztosító által a biztosítási esemény bekövetkezése esetén kifizetendő legnagyobb összeg. Biztosítási díj: A biztosított által a biztosítónak fizetendő ellenérték. A biztosítási jog alapelvei: 

Kockázatközösség elve: A biztosítók a beérkező díjakból egy alapot képeznek, amelyből a károkat fizetik. 

Szolidaritás elve: A biztosítottak egymást segítik, hiszen a befizetett díjakból azok is részesülnek, akiknek káruk keletkezett. 

Kölcsönösség elve: A biztosító és a biztosított viszonya kölcsönös, mindkét félnek kötelezettségei vannak. 

A biztosítási szerződésnek két típusa van: 

Kárbiztosítás: A biztosító a biztosított kárát téríti meg. (pl. vagyoni biztosítás, felelősségbiztosítás)

Összegbiztosítás: A biztosító a szerződésben meghatározott összeget fizeti ki a biztosítási esemény bekövetkezésekor. (pl. életbiztosítás)

Scroll to Top

A